#8 Przeczytane, polecane-,, Dziewczynka w zielonym sweterku”

Dzisiejsza pogoda nie zachęca do wyjścia na dwór- jest mokro i wietrznie. W taką pogodę często nam jest smutno i źle- bo szarość dnia doprowadza nas do melancholii i zastanowienia…

No właśnie- a w czasie wojny każdy dzień był taki i niestety nie wynikało to z pogody…

Książka pt:,, Dziewczynka w zielonym sweterku” – Krystyna Chiger, Daniel Paisner

IMG_8667

A potem mama uczyniła najdziwniejszą rzecz. Zaczęła nas szczypać w policzki. Szczypała i szczypała nasze policzki. Zaczynało nas już boleć, marudziliśmy, ale mama ciągle szczypała[…] Gorączkowym szeptem nam wyjaśniła, że chce, żeby nasze policzki wyglądały zdrowo, żebyśmy wyglądali na dobrze odżywione i dobrze ubrane dzieci z dobrymi manierami. (str. 51)

Trudno było znaleźć rodzinę gotową zaopiekować się chłopcem; przecież chłopcy byli obrzezani i tym samym łatwo ich było zidentyfikować jako Żydów. O dziewczynce trudniej było powiedzieć, czy to Żydówka czy nie- Żydówka. Dlatego tak wiele spośród uratowanych dzieci Holokaustu to dziewczynki. (str. 73)

Te odgłosy wybuchów. ta ciemność. ten przerażający huk pędzącej wody. te obezwładniające krzyki zrozpaczonych ludzi wciśniętych w niewielką przestrzeń. I jeszcze ten pomnażany echem hałas. Ludzka wyobraźnia nie była w stanie tego ogarnąć. A w środku tego wszystkiego ja, siedmioletnia dziewczynka, mocno wczepiona w płaszcz mojego taty, niepotrafiąca tego koszmaru w sobie pomieścić. (str.119)

To Socha po nas przyszedł. Właściwie to nie przyszedł swoją zwykłą drogą przez rurę. W ogóle do nas nie przyszedł. Niemal wskoczył do kanału, wprost przez kratę z ulicy, wydzierając się w niebogłosy: ,,Chiger! Chiger! Idźcie na górę!”. Krzyczał: ,,Wychodzić! Jesteście wolni!”. (str 256)

Reklamy

2 myśli na temat “#8 Przeczytane, polecane-,, Dziewczynka w zielonym sweterku”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s